یکشنبه 26 آبان 1392  02:17 ب.ظ
نوع مطلب: (ادبیات ،مکاتب ،) توسط: جلال موسیر لهستانی

بنای مکتب سورئالیسم بر اصالت وهم و رویا و تداعی آزاد و صورت های پنهان در ضمیر ناخودآگاه است. وهم گرایان (سورئالیست ها) از نظریات فروید در روان کاوری بهره می گرفتند و خود اغلب روان پزشک بودند.
در حقیقت ، مکتب وهم گرایی به هرنوع خواب دیدن در حالت بیداری اصالت هنری می بخشید
این مکتب اولین مکتب ادبی است که در ان از نظریات روان شناسی استفاده شده است.در روان شناسی یک پدیده ی روان شناختی از منظرهای متفاوت و باروش های متفاوتی مورد بررسی قرار می گیرد که در اصطلاح روان شناسی به آن رویکرد گفته می شود. درحقیقت رویکرد در روان شناسی ، راهی برای توضیح و تبیین رفتار ها و روش ها و شیوه هایی است که بتوان از طریق آن رفتار را بررسی نمود.
پنج رویکرد اصلی در روان شناسی:
1- رویکرد زیست شناختی
2- رویکرد شناختی
3- رویکرد روان کاوی
4- رویکرد انسان گرا
5- رویکرد رفتاری

رویکرد سوم یا رویکرد روان کاوی


نظریه ی فروید و هم چنین روش درمان او ، هردو روان کاوی نامیده می شود.
نظریه ی روان کاوی در تبیین تحول انسان به نقش تعامل غرایز ذاتی و تجارب اولیه ی دوران کودکی تاکید می کند.
از نظر انان نوزدان با غرایز زیستی ذاتی به دنیا می ایند و غرایز دارای بنیادهای بدنی هستند.اگراین غرایز ارضا نشوند می توانند باعث مشکلاتیدر زندگی بزرگ سالی شوند؛ به طور مثال ، اگر نیاز کودک به تغذیه ارضا نشود ، ممکن است در زندگی بزرگ سالی از طریق فعالیت های روانی هم چون وابستگی بیش از اندازه به دیگران ، کمبود و عدم ارضای دهانی خود را نشان دهد.
پیش فرض دیگر در نظریه روان کاوی فروید ، نیروهای ناخوداگاه است که موجب برانگیخته شدن رفتار می شود . هر زمانی که کشش های غریزی هم چون پرخاشگری با موانعی برخورد کنند یا ارضا نشوند ، خود با استفاده از مکانیسم های دفاعی از قبیل : سرکوبی و انکار یا سایر مکانیسم های دیگر سعی می کند با شرایط پیش آمده ، سازگار شود.
در این دیدگاه ، احساسات و افکار به طور غیر مستقیم و خارج از حیطه ی آگاهی فرد عملی می نماید لذا ممکن است فردی چنین احساساتی را در رویاها و رفتارهای برانگیخته ی ناخودآگاه ، هم چون لغزش های کلامی بروز دهد.

کتاب تاریخ ادبیات سال سوم متوسطه درس 19 ص 167

کتاب روان شناسی سال سوم متوسطه فصل 1 ص 11 و 12


نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات