یکشنبه 4 آبان 1393  04:17 ب.ظ


یک معلم جغرافیا در یکی از جلسات تدریس خود به دنبال توضیح یکی از موارد فرهنگی ، اظهار داشت : " ای دانش اموزان عزیز ، لطفا شایسته فحش دهید."
به دنبال اظهارات این معلم ما در پی ان امدیم تا بفهمیم چه می گوید!

فرهنگ لغت عمید "فحش" را این چنین معنا کرده است:

fohš] 
۱. دشنام؛ ناسزا.
۲. (صفت) [قدیمی] ویژگی هر نوع سخن ناپسند.

به طور کلی به کار بردن فحش برخلاف اخلاقیات است هر چند که امروزه فحش برای ابراز علاقه به کار می رود (!) و شوخی شوخی طرف را می شورند می سابن می ذارن جلو افتاب خشک شه ...
ولی انچه در این پست مد نظر ماست هر دو بعد فحش یعنی هم ناسزا و هم شوخی را در بر می گیرد :
احتمالا انچه مد نظر این معلم عزیز بوده است این است که " یک فحش ناشایست برای شنونده ( گیرنده )فحش"
وشرح حال این جمله این است که فحش های شایسته برای ان فرد ناشایسته باید در برگیرنده ی اعمال و رفتارها و به طور کلی چیزهایی باشد که فرد بر ان تسلط دارد و از روی اگاهی بر خطا بودن ان و از روی قصد و غرض بخواهد ان را انجام دهد ، باشد و نه ان چه که خود بر ان اقدامی نکرده است
 برای مثال ظاهر زشت که ساخته ی دست خود ان فرد نیست و یا پدر و مادری که دارد ؛ به دست خدا تعیین شده اند و فرد دخالتی در ان ندارد
( همان طور که شاعر می فرماید : صورت زیبای ظاهر هیچ نیست / ای برادر سیرت زیبا بیار)

تطابق معنایی با ادبیات سال سوم دبیرستان رشته انسانی درس 17 
(پیرامون انتقاد امام خمینی (ره) به مدرس : .... امروز ، سلطان درمانده ی قاجاز ، در استانه ی سقوط نهایی ، تازه متوجه شدها ست که خوب است سلطنت کند نه حکومت ؛ خدمت کند نه خیانت اما این غول بی شاخ و دم که معلوم نیست از کدام جهنمی ظهور کرده و چه طور او را یافته اند و چه طور او را - از دربانی سفارت المان - به این جا رسانده اند ، تمام وجودش خودخواهی و زور پرستی و میل به استبداد و اطاعت از انگیلیسی هاست ... شما حرفی داری فرزندم؟
- از کجا دانستید که حرفی دارم ، حاج اقا؟
- از نگاهتان . در نگاهتان اعتراضی هست.
- می گویم : شما به تنومندی رضا خان اعتراض دارید یا به بیگانه پرستی اش؟
- منظورت چیست فرزندم؟
- زمانی که ضمن بحث ، می فرمایید " این غول بی شاخ و دم " انسان به یاد لاغری بیش از اندازه ی شما در برابر غول اندامی رضا خان می افتد و این طور تصور می کند که مشکل شما با رضا خان ، مشکل شکل و شمایل و تنومندی اوست . نه این که او را اورده اند بی هیچ پیشینه در علم سیاست و دین و جاهل است و مستبد و به دلیل همین جهل هم او را نگه داشتند نه هیکل. ...)

پس باید کارها و مواردی را مورد تمسخر و ناسزا قرار دهیم که حداقل فرد در ان نقشی داشته باشد تا اینگونه حداقل کاری فرهنگی کرده باشیم برای مثال " اشغال در خیابان ریز" در زمره فحش های مثبت قرار می گیرد زیرا فرد را وادار و تشویق به عدم انجام ان (ریختن اشغال در خیابان می کند)

حسن ختام


هدف این پست رواج فحاشی نیست بلکه خواسته و هدف این پست این است که اگر فحش هم می دهیم فحش فرهنگی دهیم فحشی دهیم که سازنده باشد ، فحشی دهیم که شایسته باشد!
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic