پنجشنبه 18 تیر 1394  07:53 ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

نوشته ای که خواهید خواند بیشتر نوشته خود اینجانب است ولی از برخی سایت ها کمک گرفته شده است که در بخش لینک های مرتبط می توانید آن ها را بخوانید.

در محیط کامپیوتر و حساب های بانکی از رمز عبور بسیار استفاده می شود
اگر شما من جمله آن ادم هایی هستید که رمز های عبور ساده ای دارند ، به شما توصیه می کنیم هر چه زود تر آن را عوض کنید.
و اگر شما در این زمینه غفلت به خرج بدهید باعث می شود سودجویان به حریم خصوصی شما راحت تر بتوانند تجاوز کنند و اینگونه در عملی که علیه خودتان است به آنها کمک می کنید!

رمز عبور باید از حداقل 8 کاراکتر که شامل حروف و کلمات است ، تشکیل شده باشد و بهتر است از حروف بزرگ و کوچک استفاده شود . هر چه قدر که طول رمزعبور شما بیشتر باشد امکان هک کردن ان کمتر می شود.


رمز عبور را می توان به روش های مختلف انتخاب نمود ولی اگر رمز عبور شما یکی از رمزعبور های زیر است ، آن را به سرعت تغییر دهید ، چرا که براساس تحقیقات شرکت SplashData  این رمز عبور ها بدترین رمزعبورهای سال 2014 بوده اند.
1- 123456
2- password
3- 12345
4- 12345678
5- qwerty
6- 123456789
7- 1234
8- baseball
9- dragon
10- football
11- 1234567
12- monkey
13- letmein
14- abc123
15- 111111
16- mustang
17- access
18- shadow
19- master
20- michael
21- superman
22- 696969
23- 123123
24- batman
25- trustno1

روش اول:
سعی کنید رمزعبور انتخابی شما ، من جمله کلمات درون فرهنگ لغت نباشد 
برای مثل یک جمله را حروف اول آن را بردارید و با ان ها یک رمز عبور بسازید
مثال : شنبه شب ها در مسجد محله ما ، سخنرانی است.
که می شود :shshdmmmsa.
برای اینکه تبدیل به رمز قوی تری شود شما می توانید به جای استفاده از کاراکتر sh از یک علامت مثلا@ استفاده کنید . یا حروف m را که تکرار می شوند با بزرگ و کوچک بنویسید.
که می شود : sh@dmMmsa.
به این توجه کنید با اضافه کردن کاراکتر هایی ساده مثل نقطه هم به امنیت پسورد شما افزوده می شود.

روش دوم :
شما می توانید یک تاس را بردارید و 16 بار ان را بیندازید و در هر بار عدد رو شده را یادداشت کنید و از همان به عنوان رمز عبور خود استفاده کنید ، هر چند در این روش به یاد سپردن کار سختی است.
در این روش بهتر است که از تاس های چند وجهی استفاده کنید یا اگر از تاس 6 وجهی استفاده می کنید ، دو بار ان را پرتاب کنید و دو عدد حاصله را با هم جمع کنید.

روش سوم:
این متد به درد بسیاری از دانش اموزان میخورد ، می توانید فرمول ها را رمز عبور خود بکنید . هرچند بهتر است که برای امنیت بیشتر چند فرمول را پشت سر هم بنویسید.
یا مثلا بعد از نوشتن فرمول مثالی را هم پیش روی آن بنویسید.

روش چهارم:
 اعدادی را که مجبور هستید آن را حفظ کنید مثل شماره شناسنامه ، شماره کارت ملی ، شماره تلفن منزل ، شماره تلفن همراه خودتون ، کدپستی ، پلاک ماشین و ... را پشت سر هم قرار دهید و با جمع و ضرب و تفریق و دیگر عملیات ریاضی آن ها را به صورت اعدادی جدید در بیارید.
و یا حتی می توانید در این زمینه نو آوری به خرج دهید و برای مثال تاریخ تولد خودتان را به قمری یا میلادی و ... تبدیل کنید و بعد آن ها را در این بازه قرار دهید.

روش پنجم:
شما می توانید رمز عبور خود را با استفاده از حروف اول یا اخر کتاب هایی که درون کتابخانه اتان قرار دارد بذارید 
یعنی اگر طرز قرار گرفتن کتاب های شما اینگونه بود: قرآن-حافظ-شاهنامه-معاصر-عمید-هزارو یک 
به این ترتیب می شود: nzhrdk
یا حتی برای امنیت بیشتر می توانید یکی در میان ( براساس زوج و فرد ) براساس نام کتاب هایتان رمزگذاری کنید.
و یا می توانید بر اساس ترتیب علاقه ای که به آن کتاب ها دارید رمزگذاری کنید.
و یا اینکه هر کتاب را با نام نویسنده آن همراه کنید.

روش ششم:
استفاده از حروف ابجد است ، این متد بیشتر به درد محکم کاری می خورد یعنی شما یکی از روش های بالا را انتخاب کنید و دوباره با حروف ابجد آن را ترجمه کنید. این طوری هیچ کس نمی تواند به ان وارد شود.
هر چند باید گفت که همیشه نمی شود این گونه عمل کرد چرا که برای رمز های عبور سقفی وجود دارد. ولی به طور کلی روشی که از تمام روش ها در ان استفاده شود بهترین و امن ترین روش است.

*** نکات
1- سعی کنید رمز عبور خود را در جاهایی که در ملا عام یا دید افراد باشد قرار ندهید و در جایی قرار بدهیدش که در صورتی که کسی به آن دست زد به سرعت متوجه شوید. مثل کیف پول و یا پشت جلد دفتر خاطراتتان
2- رمز عبور خود را به کسی نگویید.
3- از مثال هایی که در این پست استفاده شده است ، استفاده نکنید.
4- پسورد های خود را در تمام سایت ها و حساب های خود یکسان به کار نبرید ، هر چند این کار واقعا کار سختی است ولی به این فکر کنید که اگر یکبار کسی ان را بفهمد هر چه دارید و ندارید به باد می رود!
برای این کار توصیه می کنم که سطح بندی کنید برای مثل حساب های بانکیتان را قوی و رمز ویندوزتان را متوسط و حساب های اینترنتی را ضعیف بگذارید و برای هر کدام از این سطح بندی ها رمز جداگانه ای در نظر بگیرید.
5- وبلاگ " اندیشه من " را فراموش نکنید
6- منابع در بخش لینک های مرتبط قرار گرفته اند.


اندیشه من


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic