تبلیغات
اندیشه من - چگونه درس نخوان شدم
چهارشنبه 7 مرداد 1394  09:07 ب.ظ

مطلبی که در ادامه خواهید خواند ، نوشته من نیست!
بلکه از وبسایت سر رسید به ادرس http://www.sar-resid.ir/ برداشت شده است
این مطلب بیشتر از همه به درد کسانی می خورد که پشتبانه ی مالی قوی ای ندارند و باید خودشان هر چه زودتر روی پای خودشان بایستند ، این مطلب برای کسانی که به دور از اجتماع یا حضور کسی بزرگتر از خود هستند و هنوز لای پر قو خوابیده اند کاملا ضروری است.

متنی که در زیر میخونید خلاصه ای از تجربه ی تحصیلی منه
و اینکه چطور درس نخوان شدم
قبول دارم که یکسری مسائل خانوادگی و فرهنگی در کمتر درس خوان شدن من نقش داشت اما در اینجا به مسئله آموزش کشور که کلا در درس نخوان شدن من نقش عمده داشت میپردازم.

ابتدایی :

در مقطع ابتدایی و راهنمایی که خب بچه ای، عقلت به اون صورت نمیرسه که بعضی چیزا مثل درس رو آنالیز کنی
همه اطرافیانت هم نوید آینده ای روشن که با درس خوندن بدستش میاری رو بهت میدن
تو هم همش سعی میکنی فارق از دغدغه های زندگی هر طوری شده بهترین نمرات و جایگاه رو داشته باشی
البته از بچگی هم آدم شعورش میرسه که یه جای کار لنگ میزنه، ولی همونطور که گفتم قادر به آنالیز لنگی ها نیست!!

مثلا اینکه هم تو مدرسه پنج شش ساعت درس بخونیم و هم خونه زمان استراحت و بازیمون رو بزاریم برای مشق و حل مسئله و هزار تا کوفت دیگه که کل ایام تحصیلی یه کودک رو زهر مار میکنه و شب با استرس درس فردا بریم مدرسه و روز از نو روزی از نو؛
حتی عید نوروز هم با اینکه 15 روز تعطیل بودیم ولی عین 15 روز رو پیک های مزخرف نوروزی کوفتمون میکردن.
منظور اینکه از اولش هم چیزی سر جای خودش نبود، نه درس جای خودش بود، نه تعطیلی

راهنمایی :

تو راهنمایی سبک همون سبک بود ولی تنها خوبیش این بود که مجبور نبودی تمام سال یه معلم رو تحمل کنی و برای هر درس یه دبیر متفاوت میومد تو کلاس.

دبیرستان :

به دبیرستان که رسیدم دیگه واقعا از هر چی درس زده شدم، چون طبق تعاریفی که همه ارائه میدادن توی دبیرستان باید برای ورود به اشتغال آماده میشدم اما چیزایی که یاد میگیرفتم همون حرفهای تکراری همیشه مثل فیزیک و شیمی و ریاضی بود که بیرون براش تره هم خرد نمیکردن، جالب اینکه همون دبیرای محترم میگفتن تو دانشگاه هم باز همینا رو میخونید، پس واقعا برای چی باید درس میخوندم؟!!
دوم دبیرستان یبار از دبیر فیزیک پرسیدم فیزیک برای کجای زندگی ما مفیده؟
در جوابم خندید و یه سری حرفای بی معنی تکراری تحویلم داد، منم دیگه هیچ کدوم از کلاساشو شرکت نکردم، درسی که دبیرش ندونه کجای زندگی دانش آموز رو میخواد پر کنه بدرد من نمیخورد.

خدمت مقدس اجباری :

درس رو ول کردم و رفتم سراغ خدمت و کار
تو خدمت فهمیدم اگر یه جا مدرک تحصیلی بدرت بخوره تو زندگی اون خدمته، چون توی خدمت بر اساس مدرک تحصیلی بهت درجه و رتبه میدن، احمقانه ترین دسته بندی ای که میشه توی یه جامعه دید، مثلا یه جوان درس خونده تو نظام که تازه وارد خدمت شده از یه افسری که درس نخونده و بیست سال سابقه خدمت داره بالاتره ، یا سربازی که کاری جز درس خوندن انجام نداده از سربازی که از ده سالگی داشته کار میکرده و خرج خونوادش رو میداده بالاتره

( این همون کاربرد اصلی دروس ریاضی و فیزیک و … در زندگی هر فرده که باعث میشه فرد در جامعه از دید عده ای دارای ارزش بشه، یکی از کاربردای دیگه اش هم افزایش حقوق هر فرده، خب همه چیزا که نباید مستقیم در زندگی اثر داشته باشن، یه چیزایی هم غیر مستقیم اثرشون بیشتره)

البته یه چیزی هم هست، توی نظام و سازمان و ارتش و … انتظار عدالت داشتن دور از عقله و کسی هم که دنبال عدالته یا از مرحله خیلی پرته یا نمیدونه زانوش کجای بدنشه.

دانشگاه :

خلاصه خدمت تموم شد و برگشتم سر کار
دیپلمم رو بعد از چند سال با هزار بدبختی گرفتم، اونم به زور فشار دوستام که میگفتن حالا تو بگیر به یه دردت میخوره یه جا، فردا پس فردا میخوای زن بگیری بگی دیپلم نداری بهت زن نمیدن بدبخت :))))))
دو تا از دوستای بی نهایت گلم شبانه روز باهام کار کردن و برای امتحان آمادم کردن و دیپلم هم قبول شدم
بعد از فشار این دو عزیز گفتم حالا که زحمت کشیدم و خوندم، کنکور هم شرکت کنم
مردد بودم، به خودم میگفتم حتما دانشجویی با مقطع دانش آموزی خیلی فرق داره
کتاب تست یکی از فامیلا رو گرفتم و یک ماهی روزی یک ساعت فقط سوال و جوابای توشو خوندم
در دانشگاه سراسری در رشته فنی قبول شدم
سه ترم رفتم درس خوندم
درسامون چیا بود ؟
فیزیک – ریاضی پیش – ریاضی عمومی – ریاضی کاربردی – اخلاق اسلامی – اندیشه اسلامی و …
دریغ از دوتا درس که بدرد یه شغلی در آینده بخوره
که بگم برای ساختن آینده ی بهتری وارد دانشگاه شدم، اما دریغ …
البته الکترونیک و سخت افزار هم بود جز درسا!!
اما کاربردش؟

شرایطم سخت شد
عقد کردم
باید زندگی آیندم رو بسازم
ریاضی و فیزیک هم برام پول نمیشه، بعید هم میدونستم با اون اساتیدی که عشق لقب استاااااد بود بتونم به چیزی که میخوام برسم
دانشگاه رو ول کردم و فقط چسبیدم به کار خودم
البته دلایل دیگری هم دخیل بود در ول کردن درس، اما کاملا فردیه.
اینطوری حداقلش خیالم از بابت خودم راحته و استرس درس و امتحان رو ندارم وسط کار
تنها تجربه ای که دوستش داشتم از مدت زمانی که به دانشگاه رفتم سر و کله زدن به یه عده آدم مغرور خود برتر بین ِ خود انیشتین بین بود که تقریبا دستم اومد با این قشر چطور باید سر و کله بزنم تا نتیجه مطلوبی بدست بیارم ( و این تجربه رو در کنار تجربه خدمت که نحوه چگونگی سر و کله زدن به آدمای عوضی زورگوی مستبد بود کنار هم قرار میدم و میشه یه تجربه درخشان) و صد البته چند دوست خیلی خوبی که در دانشگاه پیدا کردم که دوستشون میدارم.

تیتر ویژه ( اساتید !! ) :

استادی داشتیم که میگفتن مقام برتر برنامه نویسی فلان رو بدست آورده، در کشور حرف اول رو میزنه و این داستانهای تخیلی …
اما به قدر جزوه ای نمیتونست علمی که داره رو به دانشجو انتقال بده، چندین استاد به همین سبک داشتیم. این نشون میداد که نه تنها اساتید بر اساس نوع برتری علمی شون انتخاب نمیشن، بلکه بر اساس شنید ها که فلانی خوب است آوردنش اما حتی براش دو تا کلاس “چگونه به دیگران بیاموزیم” هم نذاشتن، حتی این بدبخت نمیدونه چطور باید چند تا اصول ابتدایی رو به دیگران انتقال بده.
اینکه یکی برنامه نویس خیلی خوبیه دلیل نمیشه استاد خیلی خوبی هم باشه یا برعکس
باید کسی انتخاب بشه که هم بلد باشه و هم بتونه چیزی که بلده رو انتقال بده.

یه استاد نوبر دیگه هم داشتیم که این یکی از لحاظ شخصیتی و علمی بی نظیر بود
شخصیتی اینطور بی نظیر بود که هیچ وقت نمیتونستی حدس بزنی دو دقیقه بعد این چه نوع رفتاری از خودش بروز میده تا آخر ترم کسی نفهمید چطوری باید باهاش رفتار کنه!
از لحاظ علمی هم بی نظیر بود چون تقریبا علمی نداشت که بخواد به دیگران یاد بده،تا پایان ترم هیچکس نفهمید درس این چی بود، چی شد، کجا رفت؛ یک درس برنامه نویسی داشتیم با ایشون، تنها کاری که میکرد این بود که ویدئوی آموزشی از یوتیوب دانلود میکرد میداد ما، میگفت ببرید خونه از روی کداش برام توی یه دفتر تمیز یادداشت کنید بیارید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
از روی کد یه برنامه ماشین حساب یادداشت کنیم بیاریم ؟ مخت رو خر گاز زده ؟
نکته قابل تامل هم اینکه وقتی ازش میپرسیدیم ویدئو رو با چه روشی از یوتیوب دانلود کردی میگفت این فوت کوزه گریه دیگه که بهتون نمیگم، حتی وقتی یه کار هم بلد بود همون یه کار رو به کسی نگفت :)))

دانش آموز پولداراینها هم نمونه ای از اساتید محترم دانشگاه معتبر سراسری سخت گیر که بزور چوب و چماق دانشجو باید قبول شه
چرا ؟ چون پولی پرداخت نکرده
اما دانشجوهای دانشگاه بغلی که دولتی نبودن حتی درس نخونده و در آزمون شرکت نکرده نمره قبولی میگرفتن، چرا؟ چون پول پرداخت میکردن
این انصافه من خودمو زیر درس له کنم از کار و زندگیم بزنم و یکی دیگه که فقط پول داده با من یه مدرک داشته باشه؟ من بشم مهندس و اونم بشه مهندس؟

اعتقاد دارم اعمال زوری یک سیستم آموزش همگانی برای چند میلیون کودک ابدا کار درستی نیست، باید بنابر بر تست های مختلف کودکان دسته بندی بشن و چندین دسته بوجود بیاد و برای هر دسته سیستم خاصی در نظر گرفته بشه، آموزشی هم که قراره اعمال بشه باید با استانداردهای جهان هماهنگ باشنه نه اینکه بیایم برنامه آموزشی سی سال پیش کشورهای دیگه رو الان اجرا کنیم و بعد خودمون به این نتیجه برسیم که نه این درست نیست و باید عوضش کنیم یا بعبارتی میایم چرخ رو دوباره اختراع میکنیم.

یادمه چند سال پیش مصاحبه ای از تلویزیون پخش شد که رفته بودن در یک دبیرستان و از بچه ها میخواستن به انگلیسی خودشون رو معرفی کنن اما چیزی جز مِن و مِن کردن گیرشون نیومد و از آقایون مسئول (شاید وزیر آموزش، دقیق یادم نیست!!) پرسیده بودن بعد از اینهمه سال که چندین مقطع دانش آموزان دارن کتاب انگلیسی میخونن چرا هنوز نمیتونن خودشون رو معرفی کنن ؟
مسئول مربوطه هم ضمن تایید حرفای مجری مصاحبه تاکید کرده بود که آموزش اصولی به بچه ها داده نشده و این روش، روش درستی نیست و قول بازنگری به آموزش ها رو داده بود.

بهر حال یه ده سالی باید فکر بشه که یه درس رو درست تحصیل میکنن یا نه
بعد از ده سال تایید کنن که درست آموزش ندادن
بعد هم یه ده سالی باید طی بشه که یه فکری بحال آموزش نوین اش کنن و یه ده سالم طول میکشه تا اجرا بشه.
انتظار نداشتید که تمام این مراحل تند و تند انجام شه؟ بلاخره باید کارها با فکر صورت بگیره یا نه؟!! مسئولین ما مرد عملن، اما اوووووول فکر !!
کلا یه مشت پیچیم که ز بهر هیچ بر خود پیچیم

توصیه هایی برای نوجوانان :

تمام این حرفای بالا فقط مقدمه ای برای این بود که بگم : اینکه به امید درس و مدرکی که میخواید باهاش برید سر کار و زندگیتونو بگذرونید نباشید که درس و تحصیل در مملکتی که درش زندگی میکنید تیریه در تاریکی.
نمیگم درس نخونید، بخونید، خوبم بخونید، اما تنها پروژه زندگیتون درس خوندن نباشه، به فکر مواردی هم که در پایین عرض میکنم باشید
این حرفا رو کسی برای من تو زندگی نزد که برام سرمشق باشه و ازش عبرت بگیرم، برای همینم الان جایی که باید باشم نیستم، احساس میکنم ده پونزده سال از خودم عقبترم.

اگر پدر پولداری دارید که میتونه همه جوره هواتونو داشته باشه که کلا همین روال درس خوندن تا لیسانس و فوق لیسانس و دکترا رو ادامه بدید و بعدش با همون مدرکتون یه جایی استخدام میشید دیگه، خیالتون هم بابت خوابگاه و پول تو جیبی و کرایه ماشین و بنزین ماشین و … خرج ازدواج و پول خونه و زندگی راحته.
اگر این شرایط رو دارید کلا لازم نیست ادامه نوشته رو بخونید
اماااا اگر باباتون وضعش معمولی بود و مث بقیه آدما زندگیشو میچرخونه حتما بقیه متن رو بخونید.

– [حتما] یه هنر (یا صنعت) یاد بگیرید

مهم نیست چه هنری، یا چه صنعتی، اما مهمه چیزی رو که یاد میگیرید جز ملزومات زندگی هر شخصی باشه، یعنی هر کسی حداقل یکبار در زندگی باهاش سر و کار داشته باشه
هنرتون میتونه جوش کاری باشه، میتونه گچ بری باشه، میتونه تعمیرات سخت افزار لپ تاپ باشه، میتونه تعمیر موبایل باشه، میتونه تعویض روغن باشه یا حتی کلید سازی، یا برق کاری و الکترونیک ، برنامه نویسی موبایل، برنامه نویسی وب یا لوله کشی اما حتما یاد بگیرید، حتما!.

بهترین وقت برای یادگیری هم از ابتدای نوجوانی و بخصوص سه ماه تابستونه که تعطیلید و فشار درس روتون نیست، فکر میکنید سه ماه همینطوری بخورید و بخوابید حال دنیا رو بردید؟ نه!! حال دنیا رو وقتی میبرید که دیگران دنبال کار میگردن اما شما همینکه امروز بیکار شدید شبش یکی زنگ میزنه و میگه فردا صبح بیا با من بریم سر کار، بخاطر اعتمادی که به هنر و مهارت شما داره.
سه ماه تابستون هم وقت بسیار با ارزشیه برای انواع کارها، چون همونطوری که گفتم هم درسی نیست که وقتتون رو بگیره و هم سه ماه وقت بسیار متعادلیه برای کار کردن چون نه کوتاهه اونقدر که نتونید کاری رو خوب یاد بگیرید، نه اونقدر بلنده که از کار کردن خسته بشید.
متعادل و به اندازه.

– هنری یادبگیرید که بتونید ازش کسب در آمد کنید

هنر داریم تا هنر، برای همین در کنار هنر اسم صنعت رو هم آوردم؛ چون ممکنه تو هنر پول نباشه اما در صنعت حتما هست.
ممکنه هنر صنعت نباشه اما صنعت هنره، صنعت کار خوب بیکار نمی مونه، ساز زدن و نقاشی کشیدن هم هنر محسوب میشه اما آیا میتونید باهاش زندگی رو بچرخونید ؟!!
اگر میتونید ادامه بدید اما اگر نمیتونید بزارید برای مواقع فراقتتون ساز بزنید و برید دنبال یه هنر نون و آب دار.

– از 15 سالگی باید کسب و کار خودتون رو داشته باشید

حتما حتما از نوجوانی باید کسب و کار خودتون رو راه بندازید
من خیلی روی این موضوع فکر کردم که چه سنی برای شروع کار مناسبه! به این نتیجه رسیدم که 14 – 15 سالگی بهترین سن شروع کاره، چون فهم نوجوان به حد قابل قبولی رسیده و به بلوغ عقلی رسیده و هم 4 – 5 سالی تا شروع واقعی زندگی مستقلش وقت داره، میتونه خیلی چیزا رو تجریه کنه.
هر کسب و کاری که [حلال] شد شروع کنید ( خلاف، غیرقانونی، یا غیر شرعی نباشه، چون اینا راه ننداختنشون شرف داره به راه انداختنشون و عاقبتشم بدبختی و کوفت شدن زندگیه ) ، مواظب باشید حقی در کسب و کارتون از کسی ضایع نشه، پولی که از راه ضرر دیگران بیاد تو زندگی آدم نه اون پول برای آدم پول میشه و نه اون لذتی که پول در آوردن از راه درست داره رو داره.

ببینید به چه کاری علاقه دارید، برید سر وقت استاد اون کار و بخواید حتی اگر پولی هم بهتون نمیده یا پول کمی میده اون کار رو بهتون یاد بده؛ نگران پول نگرفته تون نباشید، چون این پولی که الان نمیگیرید سرمایه زندگیتون میشه و بعدا با همین کار میتونید حداقل هزار برابر این پول رو در بیارید.

مثلا اگر طراحی وب علاقه دارید وقتی هفده هجده سالتون شد باید بتونید حرفه ای کد بنویسید، با چند تا شرکت معتبر همکاری داشته باشید، گروه های خودتون رو راه بندازید.

اینطوری اگر پدر پولدار هم نداشته باشید میتونید رو پای خودتون واستید و نون بازوی خودتون رو بخورید حتی کمک خرج خانواده هم بشید.

توی کشوری زندگی نمیکنیم که هنوز درست تموم نشده شرکتهای برای استخدامت صف کشیده باشن، بعد از درس خوندن باید چند خان دیگه هم طی بشه تا فردی بتونه کار خوبی گیر بیاره، پس برای 5 دقیقه هم که شده کمی به این حرفهای خودمونی فکر کنیم.

متن زیر بخشی از نوشته وبلاگ جادی هست که بصورت نقل قول آوردم :

فنلاند مشهوره به سیستم آموزشی پیشرو ولی این یکی دیگه واقعا انقلابی است. فنلاند می گه تا ۲۰۲۰ می خواد فیزیک و شیمی و ریاضی و هر subject (عنوان،موضوع) مستقل دیگه ای رو از سیستم آموزشی اش حذف کنه و به جاش topicهای مرتبط به پدیده‌های بزرگتر رو درست بده که دیگه برای کسی سوال پییش نیاد که «چرا داریم اینو می خونیم؟» یا «این به چه دردی می خوره؟».

مثال خوب اینه که مثلا به جای اینکه در هفته فلان یکساعت جغرافی درس بدن و یک ساعت تاریخ، در هفته فلان دو ساعت در مورد «اتحادیه اروپا»‌ توضیح داده می شه که توش تاریخ و زبان و اقتصاد و جغرافی و غیره گنجونده شده یا مثلا ممکنه یک ساعت دیگه «درس رستوران» بدن که توش اقتصاد و روابط اجتماعی و غیره گفته می شه. این سیستم آموزشی قراره همه مسائل علمی سابق رو درس بده ولی در شکلی متفاوت از چیزی که مناسب ده‌های اول ۱۹۰۰ بود و در عین حال آدم هایی مناسب تر برای جامعه امروز و به گفته مدیر آموزشی فنلاند، فردا تحویل بده.

در حال حاضر هم سیستم آموزشی فنلاند یکی از بهترین ها در دنیا است و دانش آموزهاش توی مهارت‌های خوندن، ریاضیات و علوم معمولا جزو اولین ها در جهان هستن.


نظرات()   
   
buy cialis pills online
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:39 ب.ظ

You actually mentioned this wonderfully.
buy cheap cialis in uk cialis baratos compran uk cialis sale online click now cialis from canada canadian drugs generic cialis cialis prices in england cialis without a doctor's prescription cialis name brand cheap order generic cialis online cialis rezeptfrei sterreich
buy cialis online best price
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:49 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis arginine interactio buying cialis in colombia walgreens price for cialis usa cialis online tadalafil tablets prices on cialis 10 mg cialis online nederland dose size of cialis cialis efficacit india cialis 100mg cost
buy cialis uk
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:54 ق.ظ

You've made your point!
we recommend cheapest cialis acheter du cialis a geneve prezzo di cialis in bulgaria cialis prices venta cialis en espaa achat cialis en europe buy original cialis cialis 20 mg cost cialis for bph cialis diario compra
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 06:36 ب.ظ

With thanks. Quite a lot of advice.

acquisto online cialis where to buy cialis in ontario cialis pas cher paris low dose cialis blood pressure preis cialis 20mg schweiz cialis alternative cialis et insomni low cost cialis 20mg cialis lowest price cialis diario compra
buy cialis online us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 07:28 ق.ظ

Whoa many of excellent knowledge.
cialis sicuro in linea cialis kaufen bankberweisung cialis farmacias guadalajara precios cialis peru cost of cialis cvs cialis for bph try it no rx cialis cialis online cialis cipla best buy where to buy cialis in ontario
buy cialis no rx
دوشنبه 12 آذر 1397 07:30 ب.ظ

You definitely made the point.
cialis generico en mexico if a woman takes a mans cialis cialis 30 day trial coupon cialis canada cialis 05 cialis generic availability cialis kaufen wo cialis purchasing cialis canada on line we use it cialis online store
buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 07:07 ق.ظ

You actually reported this terrifically.
purchasing cialis on the internet get cheap cialis dosagem ideal cialis cialis tadalafil online cialis for sale in europa the best site cialis tablets cialis herbs order generic cialis online cialis prezzo di mercato cialis generic
buy tadalafil online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:01 ب.ظ

Incredible quite a lot of very good knowledge!
cialis australia org achat cialis en itali miglior cialis generico we use it cialis online store cialis free trial buy generic cialis buy cialis online cheapest generic cialis cialis e hiv we choice free trial of cialis
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:36 ق.ظ

Many thanks! Loads of content.

prices for cialis 50mg preis cialis 20mg schweiz order generic cialis online cialis bula cialis online the best choice cialis woman buy original cialis cialis 05 if a woman takes a mans cialis cialis for sale
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 07:21 ب.ظ

Information well used!!
generic cialis pro cost of cialis cvs cialis kaufen bankberweisung purchase once a day cialis prescription doctor cialis cialis super acti viagra or cialis ou trouver cialis sur le net enter site very cheap cialis cialis rezeptfrei sterreich
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 06:14 ق.ظ

Incredible many of excellent material!
cialis et insomni cialis venta a domicilio cialis australian price cialis generico the best choice cialis woman cialis for bph cialis generico postepay we use it cialis online store generic cialis levitra cialis diario compra
buy tadalafil no prescription
جمعه 9 آذر 1397 06:57 ب.ظ

Cheers! Ample forum posts!

cialis prices in england buy cialis online cheapest buy cialis online legal cialis rezeptfrei miglior cialis generico cialis patent expiration cialis prezzo in linea basso how do cialis pills work generic cialis in vietnam buy cialis online legal
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 07:10 ق.ظ

You actually said it effectively.
cialis pills only here cialis pills link for you cialis price canadian discount cialis comprar cialis navarr rx cialis para comprar cialis 5 mg scheda tecnica cialis online buy original cialis cialis y deporte
buy generic cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:57 ب.ظ

Great stuff. With thanks!
prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg funziona cialis therapie how do cialis pills work cialis price in bangalore cialis en 24 hora only here cialis pills cialis australian price buy online cialis 5mg cialis 30 day trial coupon
buy cialis online safely
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:15 ق.ظ

Many thanks, Plenty of content!

only now cialis 20 mg we recommend cheapest cialis buy brand cialis cheap how much does a cialis cost sublingual cialis online purchase once a day cialis cialis daily dose generic cialis manufacturer coupon cialis 20 mg best price cialis lowest price
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:23 ب.ظ

Kudos! I enjoy this.
buy generic cialis cialis patentablauf in deutschland order cialis from india cialis 20 mg effectiveness generic cialis pro cialis for sale tadalafil 5mg brand cialis nl compare prices cialis uk achat cialis en europe
buy cialis no rx
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:41 ق.ظ

Seriously many of useful information.
generic cialis at the pharmacy bulk cialis cialis daily cialis 20 mg cialis for bph cialis 5 mg para diabeticos buy cialis online legal enter site natural cialis price cialis wal mart pharmacy cialis super kamagra
Cialis generic
چهارشنبه 11 مهر 1397 05:51 ق.ظ

You have made your stand pretty effectively.!
generic cialis 20mg uk cialis pills boards cialis tablets order cialis from india cialis generico milano canadian discount cialis cialis tadalafil viagra vs cialis effetti del cialis buy cialis online cheapest
buy cialis no rx
دوشنبه 9 مهر 1397 04:41 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis purchasing cialis savings card cialis purchasing click now cialis from canada we use it cialis online store cialis 20mg prix en pharmacie how to purchase cialis on line we choice cialis uk cialis coupons we recommend cheapest cialis
http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:23 ق.ظ

Many thanks! I appreciate this.
can i take cialis and ecstasy canada discount drugs cialis click now cialis from canada cialis online nederland cialis kamagra levitra cuanto cuesta cialis yaho wow look it cialis mexico prices on cialis 10 mg cialis in sconto buy cialis online legal
http://canadianpharmacyonli.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:18 ق.ظ

You actually stated it exceptionally well.
canada drug pharmacy canada medication list canadian pharmacy online 24 drugs for sale canada drugs online canadian pharcharmy online24 pharmacy onesource most reliable canadian pharmacies drugs for sale in mexico pharmacy
how to buy viagra safely online
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:54 ب.ظ

Seriously a good deal of excellent information.
purchase viagra online buy viagra without a prescription can you buy viagra at the store viagra pill kamagra online prescription for viagra online pharmacy online order viagra without prescription online order for viagra buy generic viagra online
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:22 ق.ظ

You actually reported this very well.
cialis generico en mexico generic cialis review uk where to buy cialis in ontario cialis dose 30mg where do you buy cialis cialis generico milano generic cialis pro try it no rx cialis rezeptfrei cialis apotheke pastillas cialis y alcoho
http://viagrayosale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:27 ب.ظ

Amazing a lot of amazing knowledge!
cialis for bph cialis soft tabs for sale tadalafilo cialis italia gratis rx cialis para comprar where cheapest cialis cialis australian price buy original cialis cialis without a doctor's prescription cialis baratos compran uk
http://viabiovit.com/generic-viagra-canada-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:35 ق.ظ

You've made your point very clearly..
where to buy viagra safely online where can i buy viagra without get a viagra prescription online buy viagra pills online where can you buy viagra buy viagra canada how to get viagra free where to buy cheap viagra buy generic viagra buy generic viagra uk
Online cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:12 ب.ظ

You have made your point!
cipla cialis online cialis great britain purchase once a day cialis only best offers cialis use cialis generico in farmacia cialis farmacias guadalajara cialis 5 effetti collaterali cialis sicuro in linea cialis e hiv warnings for cialis
Cialis prices
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:41 ق.ظ

You said it nicely..
generic cialis soft gels cialis dosage amounts achat cialis en itali cialis online nederland cialis manufacturer coupon only best offers cialis use wow cialis 20 callus cialis rezeptfrei cialis online napol
Viagra lowest price
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:01 ق.ظ

Terrific write ups. Thank you!
sildenafil uk online buy generic viagra online buy viagra no prescription uk order sildenafil how do you buy viagra how do i buy viagra can you buy viagra at walgreens buy generic sildenafil buy discount viagra online where can i buy viagra without
Cialis canada
شنبه 18 فروردین 1397 05:22 ب.ظ

You said it nicely..
cialis tablets for sale cialis tablets cialis arginine interactio canadian drugs generic cialis cialis bula opinioni cialis generico prezzo di cialis in bulgaria warnings for cialis buy cialis online buy generic cialis
Cialis online
شنبه 4 فروردین 1397 09:59 ب.ظ

Useful data. Kudos.
cialis generique price cialis best viagra cialis levitra cialis diario compra purchasing cialis on the internet cialis reviews low dose cialis blood pressure cialis uk cialis professional yohimbe cialis sicuro in linea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30