شنبه 22 تیر 1392  09:37 ب.ظ

روزنامه جام جم 15 تیر ماه 1392

نوشته مستوره برادران نصیری – دبیر گروه جامعه

استخدام به شرط تاهل

مدت هاست که وزارت ورزش و جوانان بسته ای پیشنهادی برای سازماندهی ازدواج جوانان در نظر گرفته است . این بسته پیشنهادی ظاهرا بعد از 9 ماه بالاخره از سوی این وزارتخانه به دولت رسیده است.

ارائه واحدهای مسکونی 50 متری ، اختصاص مبلغ ده میلیارد ریال به اعتبار در خصوص ازدواج جوانان ، افزایش مبلغ هدیه ازدواج کارکنان ، تدوین لایحه مشاوره قبل و بعد از ازدواج ، اولویت استخدام جوانان متاهل،حذف ضامن وام ازدواج و تسهیلات ویژه زوجین جوان دستگاه ها از موارد نه گانه این بسته پیشنهادی است.


فارغ از این که وظیفه وزارتخانه ورزش وجوانان برای پیگیری بیشتر وجدی تر در این حوزه چه قدر مهم است و این وظایف چه قدر شفاف و روشن عملی شده ، برخی از موارد پیشنهادی  این بسته نیز می تواند محل بحث و انتقاد باشد . بحث اولویت استخدام برای متاهلان از جمله این موارد است که برای هردوسوی بحث ازدواج یعنی پسران و دختران بیشتر از راه گشایی مشکل ساز خواهد بود.

درباره پسران در سن ازدواج ، وقتی شرط تاهل به عنوان اولویت مطرح  وقرار می شود درموارد مشابه سهم شاغل شدن به فرد متاهل برسد، موضوع مهمی فراموش می شود . اگر نگوییم همه ی خانواده ها اما اغلب ان ها شرط مهم و اولیه برای راضی شدن به ازدواج دخترشان را شغل در نظرمی گیرند.

بیشتر خانواده ها حاضر نمی شوند دخترشان با پسری ازدواج کند که هنوز صاحب شغل نیست حتی اگر بالقوه توانایی پیداکردن شغل را داشته باشد، بااین تفاسیر محروم کردن یا اولویت ندادن به پسران مجرد برای استخدام بیشتر از هرچیزی مانع ازدواج ان ها محسوب می شود ودرنظر گرفتن چنین مساله ای در بسته پیشنهادی ازدواج جای بحث و سوال است . اما پیش بینی این مورد دختران به مراتب بیشتر از پسران اجحاف و غیرقابل قبول به نظر می رسد. در سال های اخیر افزایش تعداد دختران در دانشگاه ها که البته از شاخص های رسیدن به توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود ، نشان داده نیاز ان ها به بازار کار اگر بیشتراز پسران نباشد، کمتر نیست.

پس دولت باید نسبت به تامین این نیاز بیشتر از هر زمانی جدیت به خرج بدهد ، خصوصا کارفرمایان دولتی و خصوصی اغلب بر استخدام نیروی مرد اصرار می ورزند. از طرفی فرهنگ جامعه در   ازدواج خصوصا در شهر هایی غیر از کلان شهر ها به شکلی تعریف شده که پسران تقاضا دهنده و تصمیم گیرنده در ازدواج محسوب می شوند ، با این تفاسیرچرا باید دختری که تحصیلکرده و صاحب مهارت است به دلیل مجرد بودن از حق استخدام محروم بماند یا دست کم در اولویت نباشد؟

با این تفاسیر به نظر می رسد باید در بسته پیشنهادی 9 گانه ازدواج تجدید نظرهایی صورت گیرد.


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 8 آذر 1397
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات